Philbert has logged 255 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fabulous Filipino Brothers

The Fabulous Filipino Brothers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Covenant

The Covenant

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Appassionata

Appassionata

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scabbard Samurai

Scabbard Samurai

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blessings of the Land

Blessings of the Land

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cafe Funiculi Funicula

Cafe Funiculi Funicula

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funuke Show Some Love, You Losers!

Funuke Show Some Love, You Losers!

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Son

Son

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wood Job!

Wood Job!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ninja, a Band of Assassins

Ninja, a Band of Assassins

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Halt

The Halt

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cover

The Cover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Doberman Cop

Doberman Cop

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sword

The Sword

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mutant Girls Squad

Mutant Girls Squad

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Legend of the White Serpent

The Legend of the White Serpent

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle in Kasama

Miracle in Kasama

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cleaners

Cleaners

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girls of Dark

Girls of Dark

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kiyosu Conference

The Kiyosu Conference

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mio's Cookbook

Mio's Cookbook

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sada

Sada

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bloodbath at Pinky High Part 1

Bloodbath at Pinky High Part 1

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inn of Evil

Inn of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
A Chinese Torture Chamber Story

A Chinese Torture Chamber Story

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Slavery

White Slavery

1985
×
★½
Read the review Edit this entry