• Don't Look Up

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★

  • Dune

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Minari

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★

  • Colette

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Maleficent

    ★★½

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★½

  • Charlie Wilson's War

    ★★

  • The Hand

    ★★★★

  • Spartan

    ★★★★

  • Igby Goes Down

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★

  • The Wedding Planner

    ★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Sleepy Hollow

  • Beau Travail

    ★★★★

  • The Mummy

    ★½

  • Kirikou and the Sorceress

    ★★★★

  • Croupier

    ★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★

  • The Last Seduction

    ★★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Poison Ivy

    ★★½

  • Howards End

    ★★★★

  • Night on Earth

    ★★★½

  • Raise the Red Lantern

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • King of New York

    ★★½

  • Heathers

    ★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★★

  • Patty Hearst

    ★★½

  • Baby Boom

    ★★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★

  • Police Story

    ★★★½

  • A Room with a View

    ★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Desperately Seeking Susan

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Killing Floor

    ★★★★★

  • WarGames

    ★★★

  • The Cool Lakes of Death

    ★★★★★

  • Mommie Dearest

    ★★★★½