• Talking Head

    Talking Head

    ★★★★★

    On my first watch couldn’t quite tell how to feel about the ending. 

    On rewatch I love everything and think the ending is perfect. 

    Bumping up half a star. This is definitely my favorite  live action Oshii

  • Pig

    Pig

    ★★½

    Meh

    Pretty disappointing 

    Alex Wolff is always great tho

  • Avalon

    Avalon

    ★★★★

    Wasn’t really into it at first.
    Was worried this would be the first Oshii I didn’t like. 

    Then the third act happened and I loved it. 

    Feels like a spiritual sequel to Beautiful Dreamer, which is pretty insane to me.

  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

    Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

    ★★★★★

    There’s some really beautiful moments in here. 

    Some of Oshii’s best sequences and this was his first big writer/director project.

    Truly amazing. 

    A real comfort film for me.

  • Cats

    Cats

    ★★★★★

    For my 10th watch I showed Ed. 

    She didn’t understand anything and I only had so many answers

  • Talking Head

    Talking Head

    ★★★★½

    I feel like I’ve been pretty conservative with rating Oshii’s stuff because they’re a lot to take in and it normally takes me a few days to really process. 

    That being said, this is fantastic. 

    So strange I couldn’t help but smile the entire time. 

    I highly recommend pairing with his Gosenzo-sama Banbanzai!

  • House

    House

    ★★★★★

    Bumping up to 5 stars cause damn this is so much fun to rewatch.

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    Three and a half stars for the extremely entertaining documentary. 

    Half a star for Sparks being my new favorite band. 

    Honestly wish this was longer
    I had a blast watching this

  • Dallos

    Dallos

    ★★★★

    Wild how many ideas set up here Oshii came back to. 

    Was originally gonna score this lower but was quite moved by the last 10 minutes. 

    A lot of good stuff here.

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★½

    This was fine. It’s fine. 

    Not my thing. 

    Love Joan Cusack tho

  • Urusei Yatsura: Only You

    Urusei Yatsura: Only You

    ★★★★

    Plays out like a long episode. 

    But one of the better episodes, and it’s absolutely gorgeous and weird. 

    I kinda like to pretend this is the first half of the end, with Beautiful Dreamer being the finale.

  • Saboteur

    Saboteur

    ★★★½

    Weird Hitchcock claimed to be apolitical.