fadedanalog has logged 82 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avalon

Avalon

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dallos

Dallos

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Urusei Yatsura: Only You

Urusei Yatsura: Only You

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight Q

Twilight Q

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gosenzo-sama Banbanzai!

Gosenzo-sama Banbanzai!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stray Dog: Kerberos Panzer Cops

Stray Dog: Kerberos Panzer Cops

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Spectacles

The Red Spectacles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Urusei Yatsura: Inaba the Dreammaker

Urusei Yatsura: Inaba the Dreammaker

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Patlabor: The Mobile Police

Patlabor: The Mobile Police

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry