• Fried Green Tomatoes

    Fried Green Tomatoes

    ★★★½

    oh bitch

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★½

    i finally felt myself being represented onscreen, and shockingly not by eilis (my great-grandmother immigrated to brooklyn from ireland), but by the sweet, charming italian boy who loves irish girls and baseball

  • The Women

    The Women

    ★★

    i genuinely believe they made jada play a lesbian just so they could have a scene in a bar (lesbian bar) and still fit their 'no men' quota

  • Summertime

    Summertime

    ★★★★

    katharine just understood longing and repression like no else

  • The Meetings of Anna

    The Meetings of Anna

    ★★★★

    i have never felt emptier

  • Madame Web

    Madame Web

    ★★

    hope the spiders were worth it mom

  • Fingernails

    Fingernails

    ★½

    need jessie biblically idc

  • A Murder at the End of the World

    A Murder at the End of the World

    ★★★½

    everything with harris and emma: 4 stars
    everything else: 3 stars if i'm being generous

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★½

    we're losing recipes but i'll take it

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

    AGATHA :')

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    AND I HATE YOU HARRY

  • It's a Wonderful Knife

    It's a Wonderful Knife

    ★½

    helppppppppppppppp😭😭😭😭