Sort by

kaitlyn has logged 278 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
22
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
04
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
04
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry