Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moxie

Moxie

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Crooked Arrows

Crooked Arrows

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holes

Holes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry