Sort by

Lucy has logged 103 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before and After

Before and After

1996
×
★★
Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

2002
×
★★
Edit this entry  
10
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Venom

Venom

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
Your Friends & Neighbors

Your Friends & Neighbors

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nurse Betty

Nurse Betty

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
U Turn

U Turn

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Anywhere but Here

Anywhere but Here

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Ghost Dad

Ghost Dad

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bad Milo!

Bad Milo!

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Men

Men

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Edit this entry