Sort by

Eyad has logged 62 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Figo Affair: The Transfer That Changed Football

The Figo Affair: The Transfer That Changed Football

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
New World

New World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
I... For Icarus

I... For Icarus

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Just 6.5

Just 6.5

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Body

The Body

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Counterfeit Coin

The Counterfeit Coin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry