Sort by

marisa has logged 330 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read other review Edit this entry  
25
Violent Night

Violent Night

2022
×
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gordon Ramsay on Cocaine

Gordon Ramsay on Cocaine

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadstream

Deadstream

2022
×
★½
Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
10
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Seinfeld: How It Began

Seinfeld: How It Began

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Making 1899

Making 1899

2022
×
Edit this entry  
24
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Edit this entry  
20
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emily

Emily

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Cherry Magic! THE MOVIE

Cherry Magic! THE MOVIE

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
Read the review Edit this entry