Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The House

The House

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Listen to Me

Listen to Me

2017
×
★½
Edit this entry  
11
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Teiichi: Battle of Supreme High

Teiichi: Battle of Supreme High

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Maid

Maid

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silent Sea

The Silent Sea

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mansfield Park

Mansfield Park

2007
×
★★
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possum

Possum

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry