ExcellentLemon has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saladin the Victorious

Saladin the Victorious

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Better This World

Better This World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Edward Said: The Last Interview

Edward Said: The Last Interview

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The American President

The American President

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Border

Border

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kirlian Witness

The Kirlian Witness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life Like

Life Like

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Every Which Way But Loose

Every Which Way But Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Student Nurses

The Student Nurses

1970
×
Read the review Edit this entry  
16
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry