Sort by

Ewan has logged 33 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speak

Speak

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dude Perfect: Backstage Pass

Dude Perfect: Backstage Pass

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry