Ewan Gleadow has logged 782 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road

Road

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eat the Document

Eat the Document

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minions

Minions

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn

An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
K-PAX

K-PAX

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Encounter

Encounter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apex

Apex

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Flag Day

Flag Day

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oasis - Knebworth 1996

Oasis - Knebworth 1996

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry