Sort by

rio! has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Help!

Help!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andrew Jackson: Good, Evil & The Presidency

Andrew Jackson: Good, Evil & The Presidency

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry