Sort by

Evolution Of Horror has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dashcam

Dashcam

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shepherd

Shepherd

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
She Will

She Will

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blackwell Ghost

The Blackwell Ghost

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
05
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Thing Mary Saw

The Last Thing Mary Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Isolation

Isolation

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demonic

Demonic

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Crabs!

Crabs!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kindred

The Kindred

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Retaliators

The Retaliators

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Found Footage Phenomenon

The Found Footage Phenomenon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
As In Heaven, So On Earth

As In Heaven, So On Earth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry