Sort by

TigerZilla has logged 116 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beast

Beast

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry