Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read prior review Edit this entry  
30
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read prior review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read prior review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read prior review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry