Sort by

evilbjork has logged 1,188 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Five-Year Diary

Five-Year Diary

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Five Year Diary, Reel 83: Untitled (December 24, 1995–March 18, 1997)

Five Year Diary, Reel 83: Untitled (December 24, 1995–March 18, 1997)

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 81: Mourning Emily (September 27, 1994–January 29, 1995)

Five Year Diary, Reel 81: Mourning Emily (September 27, 1994–January 29, 1995)

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 80: Emily Died (May 14–September 26, 1994)

Five Year Diary, Reel 80: Emily Died (May 14–September 26, 1994)

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 47: I Thought the Film Would End (October 21–November 2, 1986)

Five Year Diary, Reel 47: I Thought the Film Would End (October 21–November 2, 1986)

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 40: Visiting Grandmother ‘84, Wyoming (July 17–August 26, 1984)

Five Year Diary, Reel 40: Visiting Grandmother ‘84, Wyoming (July 17–August 26, 1984)

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 31: Niagara Falls (August 19–28, 1983)

Five Year Diary, Reel 31: Niagara Falls (August 19–28, 1983)

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 26: First Semester Graduate School (February 28–May 20, 1983)

Five Year Diary, Reel 26: First Semester Graduate School (February 28–May 20, 1983)

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital (September 1–December 13, 1982)

Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital (September 1–December 13, 1982)

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 22: A Short Affair (and) Going Crazy (August 23–September 1, 1982)

Five Year Diary, Reel 22: A Short Affair (and) Going Crazy (August 23–September 1, 1982)

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 9: Happy Birthday ’33 (March 17⁠–27, 1982)

Five Year Diary, Reel 9: Happy Birthday ’33 (March 17⁠–27, 1982)

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 3: Christmas 1981 New Year 1982 (December 22, 1981–January 9, 1982)

Five Year Diary, Reel 3: Christmas 1981 New Year 1982 (December 22, 1981–January 9, 1982)

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 2: The Definitions of Fat and Thin (December 13–22, 1981)

Five Year Diary, Reel 2: The Definitions of Fat and Thin (December 13–22, 1981)

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Year Diary, Reel 1: The Beginning Thanksgiving (November 3–December 13, 1981)

Five Year Diary, Reel 1: The Beginning Thanksgiving (November 3–December 13, 1981)

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Retour d'un repère

Retour d'un repère

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sources

Sources

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poppies

Poppies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Under the Sun

Under the Sun

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Foryannfromrose

Foryannfromrose

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Poppies and Sailboats

Poppies and Sailboats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bouquets 21-30

Bouquets 21-30

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exquisite Hour

The Exquisite Hour

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Microfilm

Microfilm

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Resultante I

Resultante I

1980
×
★★½
Edit this entry  
21
Komma

Komma

1987
×
★★
Edit this entry  
21
Miles

Miles

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2 Chinese Characters

2 Chinese Characters

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Une minute vingt-sept de frise

Une minute vingt-sept de frise

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fragment

Fragment

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cross Road

Cross Road

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Entre-Lignes

Entre-Lignes

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suddenly Once More

Suddenly Once More

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Une minute vingt-neuf de peinture

Une minute vingt-neuf de peinture

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry