Sort by

evilbjork has logged 1,015 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Christmas Angel

The Christmas Angel

1904
×
★★★
Edit this entry  
30
Panorama View, Street Car Motor Room

Panorama View, Street Car Motor Room

1904
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mistletoe Bough

The Mistletoe Bough

1904
×
★★★
Edit this entry  
30
The Cook in Trouble

The Cook in Trouble

1904
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wonderful Living Fan

The Wonderful Living Fan

1904
×
★★★
Edit this entry  
30
The Untamable Whiskers

The Untamable Whiskers

1904
×
★★★
Edit this entry  
30
The Kleptomaniac

The Kleptomaniac

1905
×
★★½
Edit this entry  
30
King of Dollars

King of Dollars

1905
×
★★★
Edit this entry  
30
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★★½
Edit this entry  
30
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★★
Edit this entry  
30
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★½
Edit this entry  
30
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★
Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Troll

Troll

1986
×
★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Interview with a Cannibal

Interview with a Cannibal

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Tabula Rasa

Tabula Rasa

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★
Edit this entry  
20
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Role Models

Role Models

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry