Evey has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Violet

Violet

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Junior

Junior

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Calvary

Calvary

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★½
Edit this entry  
31
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry