Jesse has logged 353 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saratoga

Saratoga

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Walk with Love and Death

A Walk with Love and Death

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wife vs. Secretary

Wife vs. Secretary

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
China Seas

China Seas

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hold Your Man

Hold Your Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War Machine

War Machine

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ryan's Babe

Ryan's Babe

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Phffft

Phffft

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry