Sort by

ein has logged 163 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Teacher

My Teacher

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Make Me Go

Don't Make Me Go

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mayday

Mayday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
NCT DREAM THE MOVIE : In A DREAM

NCT DREAM THE MOVIE : In A DREAM

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry