Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prom Pact

Prom Pact

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie and the Sensations: Rockin' Back to Earth

Barbie and the Sensations: Rockin' Back to Earth

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Barbie and the Rockers: Out of This World

Barbie and the Rockers: Out of This World

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie: Princess Adventure

Barbie: Princess Adventure

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Barbie: Star Light Adventure

Barbie: Star Light Adventure

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Fault

My Fault

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Barbie: A Fairy Secret

Barbie: A Fairy Secret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Barbie Diaries

The Barbie Diaries

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pauline

Pauline

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcism of God

The Exorcism of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry