• Uma Paciência Selvagem Me Trouxe Até Aqui

    ★★★★

  • Maid

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Arraial do Gil

    ★★★★★

  • Plan B

    ★★★★

  • Friends: The Reunion

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The First Death of Joana

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★½

  • My First Summer

    ★★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • Pixie

    ★★½

  • Run

    ★★★

  • Umbrella

    ★★★★★

  • Little Fish

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Unpregnant

    ★★★★

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Black Is King

    ★★★★½

  • Summerland

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The World to Come

    ★★★★

  • The Wrong Missy

    ★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★★½

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★★

  • Veneno

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Zola

    ★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★

  • Four Good Days

    ★★★★

  • Season of Love

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★★

  • Alice Júnior

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Proxima

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Two of Us

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Judy

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★½