Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ava

Ava

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Still the Water

Still the Water

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rubin & Ed

Rubin & Ed

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry