• Spectre

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Interview

  • American Sniper

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Jersey Boys

    ★★★★★

  • 22 Jump Street

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★★

  • Noah

    ★★★★★

  • 300: Rise of an Empire

    ★★★

  • Pompeii

    ★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Non-Stop

    ★★★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • The Butler

    ★★★½

  • We're the Millers

    ★★★

  • Grown Ups 2

    ★★½

  • The World's End

    ★★★

  • The Lone Ranger

    ★★★★

  • World War Z

    ★★★★½

  • Man of Steel

    ★★★★½

  • Monsters University

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★½

  • The Purge

    ★★★

  • Now You See Me

  • Epic

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Movie 43

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • Lincoln

    ★★★½

  • Flight

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★★★

  • Resident Evil: Retribution

    ★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Ted

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • ATM

  • Red Tails

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★

  • The Artist

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Paul McCartney Really Is Dead: The Last Testament of George Harrison

  • Grown Ups

  • Iron Man 2

    ★★½

  • Avatar

  • The Girl Who Played with Fire

    ★★★

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    ½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Angels & Demons

    ★★★★

  • Star Trek

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★★

  • Disaster Movie

    ½

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★