Sort by

Evan has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★
Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
27
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry