Sort by

Evan Lee Ambrose has logged 320 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Garden

The Garden

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Larisa

Larisa

1980
×
Read the review Edit this entry  
10
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry