Sort by

Evan Ambrose has logged 21 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry