Evan_ThatsMe has written 88 reviews for films rated ★★★★ .

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    ✅88% - Ghostbusters: Afterlife was even better than 2nd time. I realized what my problem with the film is and that’s Finn Wolfhard’s character. He’s a great actor but I was never particularly interested in him. Everything else was pretty awesome. Paul Rudd is amazing, McKenna Grace is a fantastic young actress and Podcast is a ton of fun. The ending is super satisfying as well and it made me choke up. This is a great movie that if you haven’t watched it, YOU SHOULD.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    ✅89% - I’m gonna try and watch the entire Scream franchise before I watch the new one. I’ve only seen the first film before and the sequels will all be new to me, even though I know some of the twists in those films. Overall I still think Scream is a great movie. Not the best horror movie ever but a really fun one and it redefined the genre. I can see why as there are a lot of fun…

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅87% - The Harry Potter reunion got me in a mood. Now I’m rewatching all of the Wizarding World movies. This film is just, it’s something else. I’m tempted to go higher with my score but I do think that future movies get better but I’m not trying it put this film down. Harry Potter and The Sorcerer’s Stone or Philosopher’s Stone is a massive achievement. The fact that this movie is good is an incredible feat, let alone great.…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    🏆93% - This is my score for episode 6. Really great finale and man, Kingpin really brought it. Also no, there’s no way he’s dead. I really had no problems with the episode. Maybe 1 too many jokes but that’s about it. I really loved this finale and it worked well.
    ✅87% - Overall Hawkeye was great. It wasn’t mind-blowing (except for Kingpin) but it was just a really fun show with great characters and some good emotion at times. All around a great show.

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅87% - Ok so I fell asleep the first time I watched Hawkeye episode 5. I finished the episode and it’s great. I have one major problem where that scene with Yelena and Kate had WAY too much humor for me. Toward the end of the scene the humor was going away but the humor sucked and there was so much of it. Other than that scene though, this episode was pretty great. Really good setup for the finale and that final reveal 😳

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    ✅85% - Shaun of The Dead was just a really fun movie. People are calling this an amazing film and I personally didn’t think it was that fantastic, but it was a lot of fun with a good amount of heart. I’m probably not going to rewatch it that much but overall I just had a lot of fun. That’s really all I can say about the movie. It’s like if me and my best friend lived together and then a zombie apocalypse happened. That’s pretty much what this movie is.

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅85% - Just rewatched Far From Home and my opinion remains the same since last watch. Really fun film with great action and likable characters, but the storyline about the EDITH glasses is kinda dumb. Some of the humor doesn’t land but it mostly works. Other than that though it’s just a really fun and enjoyable film. There are parts where the film dipped its toe in going with a deeper story but it only does a little bit. I…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    ✅82% - Ghostbusters: Afterlife is the best Ghostbusters sequel (even though I haven’t seen the 2016 one). I’ll start with the issues and I feel like Finn Wolfhard could’ve gotten a bit more to do but it’s not a big deal. The more adult comedy from the first film was missing here but I don’t mind it that much as it’s telling a different story. It goes for the heart and it pays off. Also the nostalgia may be a…

  • Maze Runner: The Death Cure

    Maze Runner: The Death Cure

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅83% - Wow, that was much better than I remembered. Maze Runner: The Death Cure is a great conclusion to a pretty damn good trilogy. Especially for YA movies. It’s right there with the first film for me and I also must specify I haven’t read the book for this one but I plan to. What I loved most about this film was the character work. Every one was at their best here. Even Minho who felt like he was…

  • The Maze Runner

    The Maze Runner

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅83% - I’m in the middle of reading The Scorch Trials so I’m in a Maze Runner mood and I’m gonna rewatch the trilogy. CONTROVERSIAL OPINION: The Maze Runner film is better than the book. The book just didn’t do it for me and honestly not many do. I’m not a big reader by I’m actually really enjoying The Scorch Trials right now so IDK. The film has such an interesting mythology to me and combine it with the acting…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★

    ✅83% - Eternals is not perfect but definitely not bad. I had a great time at the theater. For one thing I was never bored and that’s very good for a 2 1/2 movie. I’ll start with the issues, I liked the characters but I never felt SUPER attached to them. They were cool but they’re not like the Guardians of the Galaxy who are just so likable. The action is good but nothing fantastic. It’s serviceable but these characters…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅87% - I STILL THINK SPIDER-MAN 3 IS GREAT. I’ll take it to my grave. I’ll start with the issues. Bernard, WTF! Why do u wait so long to tell Harry how his father died?! THIS COULD’VE BEEN USEFUL INFORMATION 1 MOVIE AGO! Some of the CGI is also spotty and he movie is overstuffed. The movie handles its plot lines the best it can but there’s still too much here. Venom is a mixed bag for me as I…