Evan_ThatsMe has written 23 reviews for films rated ★★½ .

  • Injustice

    Injustice

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️54% - I honestly didn’t hate Injustice. I was actually digging the first half for the most part. Then the 2nd half got kinda silly. Superman went so far beyond believable by the end that I was kinda taken out of the film. Also the stuff they do with Nightwing was just so cartoonish to me. They kill him and then he’s a spirit. I’m pretty sure that was in the comics but that doesn’t mean I liked it. It…

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    ★★½

    ⚠️55% - It wasn’t that bad people. It’s nowhere near the awfulness that was The Long Haul. It’s just a mediocre and forgettable film that isn’t as good as that OG trilogy. But it wasn’t THAT bad.

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️50% - The Amazing Spider-Man 2 is a little better than I remembered but still is a disappointment. There are some fantastic scenes in this movie especially between Peter and Gwen and Peter and Aunt May. The action is pretty dang good, the movie is great to look at, the score is mostly great, and the acting is mostly great. However the villains SUCK. They make The Lizard from the first film look like Thanos! Jamie Foxx as Electro was…

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★½

    ⚠️50% - I watched Quantum of Solace for the first time and I kept forgetting to log the film. I think that speaks enough about the film. Nothing here stands out. The action is so shaky and I can’t tell what’s happening. It’s like the Bourne movies but that’s the style of the Bourne movies and I dug the style they had with Casino Royale so why did they have to change it? Everything here just felt meh. I can’t really express my review much better as I just watched it last night and it’s already a blur.

  • Kate

    Kate

    ★★½

    ⚠️55% - Kate is very forgettable. So forgettable that I’ve forgotten to log this film multiple times as I watched this yesterday. The movie is very mediocre because it’s so predictable. Also the girl is annoying. The action is cool and some of the acting is good but that’s all I can say. It’s just a forgettable action film.

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️57% - The F8 of The Furious got a lot worse from when I last saw it. I’ve grown more and become a better movie critic since I last watched it and I’ve seen the entire franchise now. This one doesn’t really work that well in the franchise because of Dom being a bad guy. After we just lost Brian in 7 and now losing our other leader of the team we don’t feel the family as much in this…

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️54% - Okay so there is officially a Fast and Furious movie I don’t like. Fast and Furious is a wannabe Fast Five. Even if the movie was decent, it would just be a lesser Fast Five. The death of Letty doesn’t really have an impact since she comes back in future movies. This is the last F&F movie I needed to see so I can say I’ve seen all of them and this is definitely the weakest one. You…

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★½

    ⚠️59% - Fear Street Part 1 was alright. The 2nd part is worse, it’s mediocre. The worst part about this movie is that you know the future of the characters you actually care about. You know who will live and who will die, at least the first movie was unpredictable unlike this one. The kills were more brutal and it was cool seeing some of the origins, but I straight up did not like the characters in the beginning. I…

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★½

    ⚠️57% - So I hav officially decided to continue the Pirates franchise. I’m glad I did because even though I didn’t like On Stranger Tides, I’m glad I watched it. Let’s start with the issues. First off this movie got quite campy and silly at times. Too silly to the point where it can take away from some of the tension. Another thing is that while Blackbeard was initially intimidating, his scariness dwindled the longer I watched the movie. His…

  • Wonder Woman: Bloodlines

    Wonder Woman: Bloodlines

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️53% - Wonder Woman: Bloodlines to me just felt so meh. It had no stakes, not particularly interesting characters, and it just felt like me watching Wonder Woman do stuff. The final battle got pretty ridiculous  and when characters “died” I knew they weren’t going to stay dead. I could just tell and in the DCAMU nobody really stays dead. It’s like the MCU but the difference is that in the MCU I get invested in the characters and when…

  • Reign of the Supermen

    Reign of the Supermen

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️52% - Wow, I liked Death of Superman but wasn’t quite as good as I was hoping, but I much preferred it to Reign of The Supermen. Just the whole plot felt so cheesy to me. I felt like I couldn’t get invested in it. The positives are the action is decent and I still really liked the relationship between Lois and Clark. Other than that I did not like this movie. Henshaw felt like such a forced villain and…

  • Justice League vs. Teen Titans

    Justice League vs. Teen Titans

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ⚠️53% - I’m honestly surprised about how little I enjoyed this movie. There are some cool action sequences but the story is weaker here than any of the other movies. Justice League VS Teen Titans is false advertisement as they barely fight here and when they do fight, the Justice League is just mind controlled. Even the mindless story of Godzilla VS Kong gave a more interesting story of why they fight. Mind control is just so boring to me.…