• Onward

    Onward

    ★★★★

    ✅8.0/10 - Onward may feel formulaic but it’s another great film from Pixar. Chris Pratt and Tom Holland are great in the lead with interesting side characters with a few little issues I can pin point with the plot but I can not deny the end did make me swell up. It is a truly emotional ending as it was fantastic and it ends the movie on a high note.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★★

    ✅8.0/10 - Fighting With My Family is a great movie about wrestling that I didn’t HAVW much interesting but I ended up loving since it’s such an interesting and heartwarming story. Even if you don’t enjoy wrestling you’ll probably really enjoy the movie.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    🏆9.0/10 - The Invisible Man is an awesome horror remake with great tension building and a fantastic lead performance from Elizabeth Moss. This film is absolutely worth going to the theaters for and the sound design and score make the movie that much more intense. Sure, there are plenty of plot holes you could nitpick but it doesn’t take away much from the experience.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    🏆9.0/10 - Jojo Rabbit is an awesome, funny, and heartfelt movie that absolutely deserves the recognition that it got. Jojo is such a charming character but imaginary Hitler steals the show since he is so funny, never thought I’d say that. My issue lies slightly in the big tone change from the 2nd to 3rd act feeling a bit off. Other than that the movie is awesome.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★½

    🏆9.0/10 - Ford v Ferrari is an awesome, incredibly well paced movie as it’s entertaining, heartfelt, and of high quality. These are the types of movie that should be nominated for oscars, the high quality but still entertaining movies. My only minor gripe is I wasn’t crazy about the ending but since it’s a true story I can forgive it for that.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    👍🏻7.0/10 - Surprisingly, Sonic the Hedgehog is one of if not the best video game movie ever made. Granted that’s not a very high bar but Jim Carrey absolutely steals the show in this movie and all of the characters are like able, including the human characters. The action with Sonic was really cool but the story itself felt pretty cliche and it does bring the movie down a bit for me a bit. But overall Sonic the Hedgehog is a very fun family movie. Also stay for 2 post credit scenes.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    👍🏻7.0/10 - Birds of Prey is a good and fun new entry in the DCEU. It has fun action and a fun style in the movie. I guess fun would be the best term for this movie. Margot Robbie is awesome as Harley Quinn and Ewan McGregor also gives a great performance. There are issues that I have with the movie that does drag it down for me as the Birds of Prey aside from Harley Quinn don’t have that…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    🏆9.0/10 - Parasite is an awesome movie and is like no other movie I’ve ever seen. I’ve seen many different genres of film and I’m not exactly certain what genre this film would fit in, at closest it would probably be a thriller. I recommend going in not knowing anything about this movie because it will be a guaranteed surprise. The reason this film isn’t scored higher is it’s not a very rewatch able film. However this movie is awesome.

  • Bad Boys for Life

    Bad Boys for Life

    ★★★★

    ✅8.5/10 - Bad Boys For Life is easily the best Bad Boys movie since it keeps what the Bad Boys franchise is and it adds a very surprising amount of heart. I also felt as though the action was better in this film since it had more wide shots and I felt as though I could see more of what’s going on. The chemistry between Will Smith and Martin Lawrence is still on point and it makes for a great entry in this franchise.

  • 1917

    1917

    ★★★★★

    ⭐️9.5/10 - 1917 is the first war movie I ever saw and I was in awe almost the entire film. From the Incredible acting, to the cinematography, to how amazingly this film is shot, 1917 is a remarkable movie.

  • The Fanatic

    The Fanatic

    🤩1.0/10 - The Fanatic is not a thriller, it’s a 100% comedy. Travolta’s performance as a character named Moose with an insane haircut was a beautiful performance. His line delivery is perfect and it’s really just a messed up movie. It’s is one of the worst yet best films I’ve ever seen. This is available on prime video so if you have it I 100% suggest you watch it, but go in the correct mindset.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    ✅8.0/10 - El Camino is a great conclusion to Jesse’s story and it’s an entertaining and well paced thriller. It had tense moments, cool moments, and even a few funny moments thrown in the mix, particularly from Badger and Skinny. I also really enjoyed the flashbacks as it did go back to Breaking Bad almost a bit like a tribute. That’s kind of what this movie is I guess as a whole, a great tribute to Breaking Bad.