Evan_ThatsMe has written 127 reviews for films during 2020.

  • Rocky Balboa

    Rocky Balboa

    ★★★★½

    🏆91% - Rocky Balboa surprised me. I was expecting a good movie but I got much more than that. Rocky’s arc is so good with him trying to live in the now and eventually leading to exiting retirement for one last fight. The emotions were pretty powerful in this movie and Stallone’s acting was awesome in this film. Every character in this movie is great and bringing back the little girl from the 1st movie was a nice addition. The…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    👍🏻76% - Every time I rewatch Guardians of The Galaxy Vol. 2 my opinion drastically changes. Sometimes I think it’s ok, sometimes I think it’s good, sometimes I think it’s awesome. Right now I fall in the good area. The flaws here are The Sovereign are terrible villains. They are not intimidating, they are pathetic and they had thousands of ships and they couldn’t even take out 1. When a movie does that it looses a sense of realism and…

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★★

    ⭐️95% - It’s Christmas time so I had to watch Home Alone. It’s a classic and I watch at least once every year. It’s so much fun and Kevin is such a great character. Marv and Harry are 2 of the best Christmas villains ever and they are hilarious with the traps they fall into. The tarantula scene is one of my favorite scenes ever. That scene is perfection. So watch Home Alone, it’s a classic.

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★★½

    👍🏻79% - Sponge on The Run is a really fun movie. I love Spongebob and I watch it all the time so I had to watch this and I enjoyed it. The reason this isn’t an 80% is because of the stupid J Balvin song that plays at the end of the movie but there are some great celebrity cameos in here with my favorite being from Keanu Reeves. It has good humor, good songs and some surprising emotion. Not…

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅80% - I though Soul was a great film also if you’re going to watch this film with you’re kids don’t. They probably won’t enjoy it and it’s a very adult film. The great thing about the film is the theme. About death and everything it was very deep and worked very well. The flaws here are I thought the sequences in the afterlife/before life were much weaker to the sequences on Earth and thankfully we got more of that.…

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    🏆93% - Goodfellas is 2/3s an amazing movie and 1/3 a pretty good movie. Don’t get me wrong the movies awesome but when they whack Tommy the film drastically drops in entertainment value but it’s still good and it’s not a finale that leaves the movie with a worse taste in your mouth unlike movies such as Wonder Woman and The Wolverine. Tommy is such an entertaining and awesome character that he is easily the most memorable and best part…

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★½

    👍🏻75% - So I had to watch a Christmas movie on Christmas so I watched Christmas Vacation for the first time. It’s a good and fun Christmas movie that’s just a nice watch. It’s cool seeing Elaine from Seinfeld, Marie from Everybody Loves Raymond, Pierce from Community and Leonard from The Big Bang Theory all in the same movie so it’s an epic sitcom crossover. I also thought the rivalry with Clarke and his neighbors was hilarious and one of the highlights of the film. Really this is just a fun movie and one I recommend.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    👌🏻68% - If you can do yourself a favor and watch Wonder Woman 1984 in theaters than do it because I watched it at home and I wish I got to watch it in theaters. There are a lot of flaws here and I’m going to be diving into spoilers. I know I didn’t mark it as spoilers but I just want people to know to watch it in the theaters if they choose to watch it just for the…

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ✅82% - Man I did not expect to enjoy Love and Monsters as much as I did. The movie is just a really fun film. I’ve gotta say Dylan O’Brien was a really fun and relatable lead and if he was bad then this whole movie would’ve been bad. Thankfully he’s a very good actor and Joel is a really good character. Probably my favorite thing about the movie though is the way they handled the monsters. The origin of…

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★½

    🏆92% - Just watched SHAZAM! again and it’s still one of my favorite DCEU movies. It’s just so fun, heartfelt, and delightful. The best thing about this movie is the dynamic with the family that was just really heartfelt and unexpected from a comic book movie. All of the kid actors are great and Zachary Levi nails the role of Shazam. The only problem I have is that the villain is a hit generic, but at least he was fleshed…

  • Gremlins 2: The New Batch

    Gremlins 2: The New Batch

    ★★★½

    👍🏻74% - Gremlins 2 is a fun sequel to the original. It’s not the best movie ever but it’s pretty good. It’s just a really fun movie and seeing the gremlins take over the whole building is very entertaining. Plus the smart gremlin was an awesome idea and he was hilarious. So Gremlins 2 provides solid entertainment but it’s just not as good as the first.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    👍🏻78% - I have been rewatching all of the MCU films on my laptop including Doctor Strange and this is a movie made much better for a big screen. It looks awesome on the laptop but it looks 10 billion times better on the TV. The only reason I watch it on my laptop is because I watch these movies with my friends so we are doing a watch along and so it’s just a lot easier to watch It…