Sort by

Euan has logged 40 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ladies Man

The Ladies Man

2000
×
★★½
Edit this entry  
29
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Pit, the Pendulum and Hope

The Pit, the Pendulum and Hope

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Saphead

The Saphead

1920
×
★½
Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Vagabond

The Vagabond

1916
×
★★★
Edit this entry  
14
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Here Even So

Here Even So

2015
×
Edit this entry  
08
The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Day Before the End

The Day Before the End

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry