Sort by

Euan has logged 359 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★
Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
24
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
James White

James White

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fifty Shades of Black

Fifty Shades of Black

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★½
Edit this entry  
15
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★½
Edit this entry