Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Taste of Fear

A Taste of Fear

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Respect

Respect

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Quiet Dream

A Quiet Dream

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Seisaku's Wife

Seisaku's Wife

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry