Sort by

Nick has logged 46 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Revenge: A Visit from Fate

The Revenge: A Visit from Fate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Edit this entry  
26
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Species II

Species II

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ray's Male Heterosexual Dance Hall

Ray's Male Heterosexual Dance Hall

1987
×
Edit this entry  
22
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
Edit this entry  
22
Otaku No Video

Otaku No Video

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meridian

Meridian

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
Curse, Death & Spirit

Curse, Death & Spirit

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Edit this entry  
07
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This World, Then the Fireworks

This World, Then the Fireworks

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Dungeons & Dragons

Dungeons & Dragons

2000
×
½
Edit this entry  
04
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
8MM

8MM

1999
×
★★★
Edit this entry