Sort by

salem has logged 30 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaks

Freaks

1932
×
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Catfish

Catfish

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Read the review Edit this entry