ethanscalione has logged 27 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry