Sort by

Ethan has logged 305 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Smile: Forget Everything You Knew… A Debut Concert in London

The Smile: Forget Everything You Knew… A Debut Concert in London

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Radiohead at Glastonbury 1997

Radiohead at Glastonbury 1997

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Kendrick Lamar at Glastonbury 2022

Kendrick Lamar at Glastonbury 2022

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry