Sort by

Ethan has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
George W. Bush: The 9/11 Interview

George W. Bush: The 9/11 Interview

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Quinoa

Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mitt

Mitt

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
9/11: Inside the President's War Room

9/11: Inside the President's War Room

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry