Sort by

ethanjame has logged 85 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry