Sort by

ethanjame has logged 560 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
08
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Most Wonderful Time of the Year

The Most Wonderful Time of the Year

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry