Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dagon

Dagon

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Tale of Love and Darkness

A Tale of Love and Darkness

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holes

Holes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry