• In The Heights

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • Nate: A One Man Show

    ★★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • The Orange Years: The Nickelodeon Story

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Empty Man

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Run

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • An American Pickle

    ★★★

  • Host

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Take Me to the World: A Sondheim 90th Birthday Celebration

    ★★

  • Kubrick by Kubrick

    ★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★½

  • Possessor

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★

  • Relic

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★★½

  • His House

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Saint Maud

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Atlantis

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Lion King

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

    ★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★½