Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ava

Ava

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ava
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ava’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by Ava 12 May 2022

    I really did try and like this but I just couldn’t sorry every cool Raimi scene was immediately followed by some equally corny nonsense

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★★ Watched by Ava 07 May 2022

    I love corny Rom coms with little conflict and I love lesbian films without homophobia this was sweet

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer 2009

    ★★★★★ Rewatched by Ava 29 Apr 2022

    I hate this movie

  • Scream

    Scream 1996

    ★★★★★ Watched by Ava 20 Apr 2022

    I cant believe I’ve never seen this before until now literally incredible it would’ve been better if I didn’t already know the ending but still a favourite

  • Umma

    Umma 2022

    Watched by Ava 30 Mar 2022 1

    When I was leaving the cinema a grown man who looked like the embodiment of a letterboxd user stopped me to tell me it was garbage and I shouldn’t have enjoyed it

  • Burlesque

    Burlesque 2010

    ★★★ Watched by Ava 13 Mar 2022

    Eric Dane is a menace to society

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class 2011

    ★★★½ Rewatched by Ava 07 Mar 2022

    The cast slays the gay romance slays I do wish the women weren’t all sexualised but that’s standard for 2010s marvel. Micheal Fassbenders Irish accent slipping through multiple times slays Darwin’s fate does not slay

  • I, Tonya

    I, Tonya 2017

    ★★★★ Watched by Ava 06 Mar 2022

    I liked when she told him to kill himself

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Ava 04 Mar 2022

    I ran for the train and walked 4 miles to watch this and it was so worth it

  • Atonement

    Atonement 2007

    ★★★★½ Watched by Ava 22 Feb 2022

    The wet cunt scandal of 1935

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums 2001

    ★★★★½ Watched by Ava 18 Feb 2022

    How did Luke Wilson’s hair grow back so quickly for Legally Blonde

  • I Want You Back

    I Want You Back 2022

    ★★★★★ Watched by Ava 18 Feb 2022

    Five stars for Jenny Slate’s performance of Suddenly, Seymour

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro