Sort by

esther has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Model

Model

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Deep End

Deep End

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Missile

Missile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Multi-Handicapped

Multi-Handicapped

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paranoia

Paranoia

2011
×
½
Edit this entry  
28
Deck of Cards

Deck of Cards

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The 9th Annual On Cinema Oscar Special

The 9th Annual On Cinema Oscar Special

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Wendy Kerby Valentine’s Day Special

The Wendy Kerby Valentine’s Day Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry