Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Women on the 6th Floor

The Women on the 6th Floor

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Stories

Home Stories

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
Edit this entry  
12
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Story for the Modlins

A Story for the Modlins

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Love of Captain Brando

The Love of Captain Brando

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Lesbian

Bad Lesbian

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
The Things of Love

The Things of Love

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Rembrandt

Rembrandt

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
El Greco

El Greco

2007
×
½
Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Agony and the Ecstasy

The Agony and the Ecstasy

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
My Name Is Juani

My Name Is Juani

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry