Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
21
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
19
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Edit this entry  
15
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Edit this entry  
11
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Edit this entry  
04
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
Edit this entry  
04
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Edit this entry  
21
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Jeanne du Barry

Jeanne du Barry

2023
×
★★
Edit this entry  
30
The Absence Of Eden

The Absence Of Eden

2023
×
★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★½
Edit this entry